Průvodce správného blogaře

3. Méně je někdy více

15. července 2014 v 22:34 | Beltrix
Ahojky,
dlouho jsem přemýšlela, nad třetí zásadou správného blogaře a nakonec jsem na to přišla. Stačilo si vzpomenout, co mě osobně štve nebo se mi nelíbí, pokud přijdu někam na blog.

2. Škola neexistuje pro nic za nic

30. března 2012 v 17:46 | Beltrix
aneb Pravopis je potřebný.

Nemyslím tím, že budeš z rukávu sypat veškeré mluvnické definice, stačí jen základní znalost.

Pokud totiž čtenář přijde na tvůj blog a první věta, kterou si přečte zní: "Víte kde sem včera bila?" případně "Víte, gde sem včera bila?" anebo "Výte gde sem včera bila?" tak na 90% opustí tvůj blog. Tedy pokud jeho znalosti nejsou stejně žalostné.

Tak co tedy s tím?

  • Věta by měla začínat velkým písmenem a končit tečkou.
  • Existují tzv. vyjmenovaná slova, v kterých (a ve slovech jim příbuzných = se stejným kořenem slova) se píše y: být, bydlit, obyvatel, byt, příbytek, dobytek, zbytek, obyčej, bystrý, bylina, kobyla, býk, babyka; slyšet, mlýn, blýskat se, polykat, plynout, plýtvat, vzlykat, lysý, lýtko, lýko, lyže, pelyněk, plyš; my, mýt, myslit, mýlit se, hmyz, myš, hlemýžď, mýtit, zamykat, smýkat, dmýchat, chmýří, nachomýtnout se; pýcha, pytel, pysk, netopýr, slepýš, pyl, kopyto, klopýtat, třpytit se, zpytovat, pykat, pýr, pýřit se a čepýřit se; syn, sytý, sýr, syrový, sychravý, usychat, sýkora, sýček, sysel, syčet,sypat; vy, vysoký, výt, výskat, zvykat, žvýkat, vydra,výr,vyžle, povyk, výheň, slova s předponou vy a vý; brzy, jazyk, nazývat se, Ruzyně.
  • Měli byste vědět, že existují vzory podstatných,ale i přídavných jmen. Mužské (životné - pán, muž, předseda, soudce; neživotné hrad, stroj), ženské (žena, růže, píseň, kost), střední (město, moře, kuře, stavení). Měkké (jarní), tvrdé (mladý, mladá, mladé), přivlastňovací (matčin, otcův). Slouží k psaní koncovek slov, takže si u slova nejprve určíte rod, poté druhý pád a tím určítě vzor, dle něhož postupujete.
  • Koncovky u sloves v minulém čase závisí na tom, jakého rodu je podmět (ptáme se otázkou Kdo, co). Pokud mužského - i (muži pracovali), ženského - y (ženy seděly), středního - a (kuřata hrabala). Pokud je tam jak podmět rodu mužského, tak i ženského či středního, neuděláte chybu, pokud napíšete i.
  • Předložky s a z. Nepíší se dohromady se slovem. S je se sedmým pádem, z se pojí se druhým.
  • Předpony s a z. S - směr dohromady nebo dolů, z - změna stavu. Pozor - zpívat, skončit, správa x zpráva...
Tohle je asi ten nejzákladnější pravopis, bez něhož se v životě nehnete.
Dále je důležité si po sobě článek přečíst, čímž odhalíte možné překlepy. (Přiznávám, že zrovna tohle nedělám :D)

1. Piš o tom, co tě zajímá

13. února 2012 v 21:38 | Beltrix
Ahojky,
tak jak jste přežili první den nového týdne? Já jsem se snažila, ale dalo mi to zabrat ;)

Úvod

5. ledna 2012 v 21:35 | Beltrix
Ahoj,
jak jste se dneska měli? Já končila až ve 4, takže nic moc ;(

 
 

Reklama