Já a knihy

18. května 2018 v 20:02 | Beltrix
Ahoj,
po extrémně dlouhé době (více než roku) se ozývám. Stále žiju, ale potřeba psát si blog prostě nebyla. Teď se to trošku vrací, ale vážně jen trošku. Tak uvidíme. Nicméně, aspoň jeden příspěvek v tomto roce tu bude.
Nejspíš jsem kdysi dávno zmiňovala, že jsem studovala angličtinu. Ačkoliv jsem to studium nedokončila, hrozně moc mi dalo - pár známých, jednu kamarádku (a spolubydlící), ukázalo mi, jak takové studium na vysoké škole vypadá (což mi vzápětí naprosto změnil můj stávající obor) a hlavně mi zlepšilo angličtinu. Ano, výsledky mé zkoušky (nedala jsem dva předměty - jeden mluvená aj, pak psaní odborných aj textů), tomu možná neodpovídají, ale vzhledem k tomu, že jsem byla dennodenně vystavena angličtině, zlepšilo se mi porozumění - jako vášnivá fanynka jsem to okamžitě zúročila při čtení ff v aj a při sledování seriálů a následně při různých interakcích hrdinů v mé hlavě. Proč jsem o tom vůbec začala? A proč tak obšírně? Že by mi to psaní chyběl více, než jsem si myslela? No, cílem tohoto odstavce - původně měl být krátký - mělo být shrnout, proč zadání dotazníku, který jsem se rozhodla vyplnit, je v angličtině:

BOOK ASKS:

book you've reread the most times?
Rozhodně Harry Potter, celá sága kromě sedmého dílu. Není to tím, že bych ho nějak neměla ráda (ačkoli je hodně jiný, tím, jak je porušena ta obvyklá linie - Harryho prázdniny, cesta do školy, školní rok...), ale ty předchozí jsem často četla stále dokola při čekání na nový díl. S tím sedmým dílem jsem už v podstatě na nic čekat nemusela.

top 5 books of all time?
Tohle je hodně těžké. Pravděpodobně třetí díl Harryho, Tři mušketýři, Zaklínač (celá sága), série Magnólie, Zeměplocha.

what is your favourite genre?
Rozhodně fantasy. Není tomu tak jenom proto, že ho čtu (protože abych byla upřímná, tak stále mám značné mezery), ale především proto, že mě celkově baví ten fandom, vidět lidi jak spolu interagují.

what sections of a bookstore do you browse?
Knihkupectví nenavštěvuji příliš často - nejvíce knih mám z knihoven, případně objednávám přes internet. Nicméně pokud už se tam vydám, tak brouzdám víceméně všude - krom oddělení kuchařek a oddělení pro děti, ty mě příliš nezajímají. Jak často navštěvuji facebookové skupiny o knihách, tak mám docela přehled, tak obvykle kamarádce ukazuji - tuhle knížku znám, tohle se hodně čte a tak. :D

where do you buy books?
Když už tedy kupuji, tak obvykle přes internet. Nicméně místa není mnoho, takže kupuji jenom to, co vážně doma "musím" mít.

what books have you read in the last month?
Je to hodně slabé, času nebylo dost - dočteny jenom Soudné sestry od T. Pratchetta. Hodně knížek jsem začala, ale nedočetla (zatím).

is there a series/book that got you into reading?
Jednoznačně Harry Potter.

what is the first book you remember reading yourself?
Tři mušketýři. Anička a Slaměný Hubert. Tajemný dvůr.

when do you tend to read most?
Miluju dlouhé série, které však mají tu obrovskou nevýhodu, že vždycky jsou v nich slabší díly.

do you have a guilty fav?
Vcelku se mi líbilo Stmívání (když pomineme Bellu, Edwarda a Jacoba) a dočítám i Upíří deníky (o těch nemůžu říct, že se mi líbí, ty chci dočíst hlavně ze setrvalosti). Ale oblíbila jsem se i knižní Rodinná pouta.

what non-fiction books do you like if any?
Zajímavé (pro mě) bývají odborné knížky o historii či o literatuře.

did you enjoy any compulsory high school readings?
Už je to delší dobu, co jsem ze střední, takže netuším, co jsem vůbec měla na seznamu (co vím, tak to byli hodně čeští autoři, které tak úplně nemusím). Nicméně určitě tam bylo něco od Boženy Němcové, kterou mám docela ráda.

do you have a goodreads?
Ano, ale pořád jsem nevyzkoumala, jak přesně to funguje. Moc chaotické to pro mě je. Databáze knih to jistí.

do you ever mark/dog ear books you own?
Nee.

recommend and review a book.
Asi vyberu tu, kterou jsem dočetla naposledy - tedy Soudné sestry. Sir Terry Pratchett je úžasný autor (a Jan Kantůrek božský překladatel), jehož přirovnání a výrazové prostředky mě prostě baví. Nejinak tomu bylo i v této knize. Hlavními hrdinkami jsou tři čarodějky - dvě postarší a naprosto úžasné protiklady, jejichž hašteření je nesmírně zábavné; a jejich mladší kolegyně. Tyto dámy se zapletou do královských intrik, přičemž následují spousta zmatků, zábavy a šílení. Jedná se o "parodii" na Macbetha, respektive jsou tam určitě využity prvky z Macbetha (nečetla jsem, příběh vím jen rámcově, ale jsou tam četné překladatelské poznámky), ale také Hamleta (scéna s divadlem na divadle - netuším, zda nebyla i v Macbethovi, ale...) a samozřejmě typický pohádkový motiv - potřebují se zbavit dědice krále, ale ono to nevyjde, mladík vyroste, vrátí se a má se stát králem... Jenže Tomjan prostě nechce! A co s tím má společného králův šašek, kterému se zalíbila nejmladší čarodějka? Rozhodně stojí za přečtení.

how many books have you read this year?
Je to slabé - jenom 15.

top 5 children's books?
To dohromady nedám. Možná Špalíček pohádek a říkánek. Devatero pohádek. A končím. Z těch dětských si moc nepamatuji/moc jsem jich neměla.

do you like historical books? which time period?
Mám je ráda a na období mi až tak nezáleží. Vlastně záleží vzhledem k tomu, co ne: nemám ráda ty z období druhé světové války. To už je na mě moc "moderní".

most disliked popular books?
Obvykle pokud je něco v danou dobu obzvláště populární, tak se tomu nějak samovolně vyhýbám. Neuchvátilo mě Padesát odstínů. Příběh a sepsání podprůměrné, ale vadila mi spíš ta reklama - "nejerotičtější, nejskandálnější...". To mě vždycky napadlo: četli někdy ti tvůrci reklam nějaké fan fiction? Protože TAM se najdou skandální věci.

what are things you look for in a book?
Preferuji knihy bez chyb. Fakt mi to hodně vadí a kazí mi to požitek ze čtení. To tedy po té formální stránce. Jinak k obsahu - preferuji ty knihy, kde si najdu nějakou postavu, která mě baví. Chci znát její osudy, těším se na každou zmínku o ní a tak. Obvykle si však oblíbím ty vedlejší postavy, takže těch zmínek samozřejmě není tolik.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama